SKLEROTERAPIA

Zabieg skleroterapii polega na ostrzyknięciu poszerzonych żył preparatem, który powoduje ich zakrzepnięcie i zwłóknienie. Pozwala to usunąć lub znacznie zredukować widoczne pajączki i żylaki.

​Skleroterapia:

 • mikroskleroterapia pajaczków

 • piankowa i płynowa

 • pod kontrolą podświetlacza naczyniowego

 • pod kontrolą USG

 • wspomagana tumescencją

Skleroterapia żylaków i pajączków Wrocław
Kwalifikacja do zabiegu

W czasie wizyty kwalifikacyjnej, poza wywiadem i badaniem fizykalnym przeprowadzone zostanie badanie USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych. Umożliwia to ocenę czy widoczne pajączki i żylaki są jedynie miejscowym defektem estetycznym czy objawem głębszej patologii żylnej i zaplanować optymalne leczenie pozwalające uzyskać zadowalające i długotrwałe rezultaty.

Przeciwwskazania do skleroterapii:

 • alergia na środek sklerotyzujący (polidokanol – Aethoxysklerol)

 • czynna zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna

 • zakażenie miejscowe okolicy poddawanej skleroterapii

 • ciężka infekcja uogólniona

 • długotrwałe unieruchomienie

 • objawowy przeciek w sercu prawo-lewy – przetrwały otwór owalny

 • ciąża i okres karmienia piersią (konieczna 5 dniowa przerwa)

 • przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przygotowanie do zabiegu

Skleroterapia nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu. Należy ubrać się w wygodną odzież umożliwiającą odsłonięcie nóg i nie stosować na skórę żadnych kosmetyków - balsamów czy kremów.

Po zabiegu stosowane są wyroby uciskowe, dlatego należy na zabieg zabrać ze sobą dobrane na wymiar pończochy lub podkolanówki uciskowe II klasy ucisku.

Przebieg skleroterapii
Skleroterapia wykonywana jest w gabinecie zabiegowym w pozycji leżącej. Po dezynfekcji skóry, przy pomocy strzykawki z bardzo cienką igłą podawany jest do światła poszerzonych żył preparat obliterujący. Zabieg jest niemal bezbolesny, nie wymaga żadnego znieczulenia. Ilość wstrzyknięć zależy od rozległości ostrzykiwanych zmian​.
Po zabiegu zakładany jest opatrunek oraz pończocha lub podkolanówka uciskowa.
Skleroterapia piankowa żylaków
​W zależności od średnicy ostrzykiwanych żył, do skleroterapii może być wykorzystywany preparat płynny lub w formie piany. Dla precyzyjnego podawania zabieg może być wykonywany dodatkowo pod kontrolą podświetlacza naczyniowego lub USG
Po zabiegu

Po zabiegu zakładany jest opatrunek i pończocha/podkolanówka uciskowa. Konieczne jest noszenie opatrunku przez 24 godziny bez przerwy, a następnie samych pończoch/podkolanówek przez 7 dni. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się chodzenie przez ok. 20 minut.

W miejscu ostrzykiwanych żył może pojawić się przez 1-2 dni niewielkie zaczerwienienie i obrzęk, jest to normalne. W razie dolegliwości bólowych można stosować chłodne okłady i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen, pyralgin i inne).

Przez okres 4-6 tygodni po zabiegu obowiązuje zakaz nasłoneczniania okolicy poddanej zabiegowi, następnie stosowanie filtrów fizycznych i UVA/UVB. 

W przypadku skleroterapii większych żylaków, w czasie wizyty kontrolnej może być konieczne ich nakłucie celem usunięciu uwięzionej w nich zakrzepniętej krwi.

W zależności od rozległości i wielkości żylaków i pajączków, konieczne jest czasem wykonanie kilku etapów zabiegu w odstępach ok. 2-3 tygodni.

Proces włóknienia obliterowanych żył jest stosunkowo długotrwały i trwa ok. 6-8 tygodni. W miejscach ostrzykiwanych żył mogą się pojawić, przypominające siniaki, przebarwienia. Z czasem stopniowo zmniejszają się i najczęściej znikają w ciągu 3 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach mogą się utrzymywać dłużej, ponad rok.